Anemie

 

Je to stav, kdy je v krvi menší koncentrace hemoglobinu, než je stanovena dle věku a pohlaví.

Hemoglobin je červené krevní barvivo, které váže kyslík v krvi, a jeho nedostatek způsobuje neschopnost dodávat dostatek kyslíku tkání a s tím spojené příznaky jako je únavnost, malátnost, dušnost při větší námaze,bolest na hrudi při námaze, pískání v uších, poruchy soustředění, plynatost,nechutenství,úbytek na váze, palpitace, bledost kůže a sliznic.

Anemií je několik druhů, nejčastější je z nedostatku železa.Nedostatek železa vzniká při  dlouhodobé a postupné ztrátě krve, které vyčerpává zásoby železa v organismu. Tímto typem anemie jsou nejvíce postiženy ženy se silným menstruačním krvácením,dále k rozvoji anemie mohou vést polypy konečníku vředové onemocnění střev,kolorektální karcinom,jícnové varixy a tumor žaludku.

Další příčinou nedostatku železa je nedostatek příjmu v potravě,nebo neschopnost železo vstřebávat.

Další možnou příčinou je nedostatek vitaminu B12 a kyseliny listové- u alkoholiků,kuřáků, těhotných a kojících žen.

Železo lze získat ze stravy nebo z doplňků.Dáváme vždy přednost získání ze stravy, užívání v farmakologicky vyrobených  doplňcích může způsobit nadbytek železa, které působí jako antioxidant a vytváří v těle volné radikály.Dále můžeme užívat železo v doplňcích ,které obsahují železo v přirozené formě z přirozených zdrojů a které je doplněno i o další vitaminy a látky podporující tvorbu krve.

Přirozené zdroje železa: špenát, červená řepa, zelí, hlávkový salát, brokolice nebo stále oblíbenější chřest, meruňky, třešně, jahody, višně, borůvky, švestky, černý rybíz,fíky, avokádo,ořechy-mandle,semínka, hrách, fazole, cizrnu. Z cereálií najdeme pak železo v žitu, ovsu, pšenici i ječmeni.

Výborným zdrojem železa je černá melasa.

Vstřebávání železa podporuje konzumace vitamínu C, tvorbu červených krvinek podporuje echinacea.

Dále je nutné do jídelníčku doplnit potraviny obsahující vitamin B12 a kyselinu listovou.

 

Dalšími anemiemi mohou být anemie u chronických chorob, které se vyznačují mírnou hemolýzou a sníženým vývinem červených krvinek. Aplastická anemie je charakteristická nedostatečnou tvorbou krevních buněk vedoucích ke snížení všech krevních elementů